§ 1 Postanowienia ogólne
- Ten dokument określa ogólne warunki wynajmu motocykli, warunki te stanowią integralną część umowy zawieranej pomiędzy Wynajmującym i Najemcą. W razie rozbieżności pomiędzy tym Regulaminem, a umową, pierwszeństwo mają postanowienia umowy.
- Słowniczek, wskazujące jakie znaczenia mają użyte w regulaminie słowa:
- Wynajmujący – Karlik Spółka Jawna z siedzibą w Poznaniu, ul. Kaliska 28,61-131 Poznań, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000270878, NIP 7821014449, REGON 630352470;
- Najemca – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, która dokonuje rezerwacji i/lub zawiera z Wynajmującym umowę najmu dotyczącą motocykla (w tym uprawnieni do działania reprezentanci oraz pełnomocnicy);
- Motocykl – pojazd określony co do marki i modelu, o którym mowa w art. 2 pkt. 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który Najemca wynajmuje od Wynajmującego na podstawie zawartej Umowy; przez Motocykl rozumie się również dołączone do niego
i wydane Najemcy wyposażenie, chyba że z kontekstu postanowień umowy lub Regulaminu wynika, iż mowa wyłącznie o Motocyklu lub wyłącznie o jego wyposażeniu; - Strona – strona internetowa pod adresem: https://karlikwypozyczalniamotocykli.pl/ przy pomocy której można dokonać rezerwacji Motocykla;
- Rezerwacja – zamówienie najmu Motocykla w danym terminie, składane przez Stronę, które może poprzedzać umowę najmu;
- Umowa – umowa najmu Motocykla w danym terminie, zawarta pomiędzy Wynajmującym a Najemcą w siedzibie Wynajmującego, do której zastosowanie mają postanowienia niniejszego Regulaminu;
- Konsument – Najemca będący osobę fizyczną, zawierający z Wynajmującym Umowę, która niezwiązana jest bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową Najemcy;
- Czynsz – wynagrodzenie przysługujące Wynajmującemu na podstawie Umowy z tytułu najmu Motocykla, nie obejmuje opłat dodatkowych wskazanych w § 3 ust. 6.
- Telefon kontaktowy – 61 667 52 00 oraz 600 588 299 – numery telefonu służące
do kontaktu z Wynajmującym, zgłaszania kolizji, wypadków i zdarzeń drogowych. - E-mail kontaktowy – motocykle@karlik.poznan.pl adres poczty elektronicznej właściwy do zgłaszania reklamacji, chęci przedłużenia najmu.
§ 2 Rezerwacja Motocykla
- Zawarcie Umowy może poprzedzać Rezerwacja.
- Najemca, może zawrzeć Umowę najmu Motocykla bez Rezerwacji, bezpośrednio w siedzibie Wynajmującego, o ile dany Motocykl nie został uprzednio zarezerwowany przez innego Najemcę.
- Dokonanie Rezerwacji następuje za pośrednictwem Strony. Najemca, przy pomocy formularza w postaci elektronicznej, może dokonać Rezerwacji na zasadach określonych
w niniejszym paragrafie. - Dokonując Rezerwacji, Najemca wskazuje czas trwania najmu, rodzaj motocykla, ew. wyposażenie dodatkowe. Strona pokazuje Najemcy dostępność poszczególnych motocykli, koszty najmu za dobę oraz limit kilometrów.
- Rezerwacja dochodzi do skutku po zapłacie z góry Czynszu w całości za cały okres najmu i doręczeniu Najemcy potwierdzenia Rezerwacji za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail podany podczas wypełniania formularza. Kalkulacja Czynszu następuje przy Rezerwacji i stanowi iloczyn kwoty za dzień najmu danego Motocykla oraz liczby dni najmu.
W przypadku skorzystania z opcji dodatkowego wyposażenia, koszt dodatkowego wyposażenia np. kasku, zostanie doliczony do Czynszu. - Przed dokonaniem Rezerwacji Najemca oświadcza, że: zapoznał się z warunkami Umowy oraz Regulaminu i zobowiązuje się je stosować w praktyce.
- W przypadku gdyby Najemca po dokonaniu zapłaty nie otrzymał od Wynajmującego potwierdzenia dokonania Rezerwacji, Najemca zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić
o tym Wynajmującego, który weryfikuje prawidłowość przebiegu procesu Rezerwacji,
a następnie przekazuje Najemcy informację co do skuteczności lub braku skuteczności Rezerwacji. Zawiadomienie, o którym wyżej mowa może nastąpić w następujący sposób: pocztą elektroniczną lub telefonicznie. - Faktura VAT, obejmująca czynsz najmu oraz ewentualne opłaty dodatkowe wynikające z § 6 ust. 5, wystawiana jest po dokonaniu zwrotu Motocykla. W przypadku opłat dodatkowych, które zostaną naliczone po zwrocie Motocykla, faktury VAT zostaną wystawione w terminie późniejszym.
- Najemca zobowiązuje się zawrzeć Umowę na warunkach wynikających z potwierdzonej Rezerwacji oraz niniejszego Regulaminu.
- W przypadku braku możliwości dostarczenia Najemcy pojazdu zgodnego z Rezerwacją, Wynajmujący zachowuje prawo do dostarczenia innego motocykla w tej samej klasie lub wyższej klasie, z tym zastrzeżeniem, że do rozliczenia Czynszu zostanie zastosowana stawka, zgodnie z którą Najemca dokonał Rezerwacji, co w konsekwencji nie stanowi niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Wynajmującego.
- Najemca może anulować rezerwację Motocykla bez podania przyczyny najpóźniej na 7 dni przed terminem wypożyczenia Motocykla. Anulowanie wymaga przesłania przy pomocy poczty elektronicznej z adresu podanego przy rezerwacji informacji. Jeżeli odwołanie nastąpi do 7 dnia przed terminem wypożyczenia Motocykla odwołanie rezerwacji jest całkowicie bezpłatne. W przypadku gdy do terminu wypożyczenia pozostało mniej niż 7 dni a więcej niż 3 dni Najemca może wyłącznie zmienić termin wypożyczenia najmu na inny dostępny termin. W takim wypadku Najemca nie ponosi również żadnych opłat. W przypadku anulowania najmu gdy rozpoczęcia wypożyczenia Motocykla pozostało mniej niż 3 dni robocze, Wynajmujący naliczy Opłatę Rezerwacyjną w wysokości czynszu za wypożyczenie Motocykla na 1 dzień.
- Za datę i godzinę przyjęcia anulowania rezerwacji, przyjmuję się datę otrzymania wiadomości e-mail w systemie Wynajmującego.
- Wynajmujący niezwłocznie prześle Najemcy na podany przez Najemcę adres e-mail potwierdzenie otrzymania oświadczenia o anulowaniu Rezerwacji.
- Najemca może zmienić Rezerwację (tj. termin wypożyczenia), nie później niż na 5 dni przed datą podpisania Umowy w siedzibie Wynajmującego. Najemca ma prawo w w/w terminie do zmiany terminu wypożyczenia Motocykla, pod warunkiem, iż Motocykl nie został zarezerwowany w tym terminie przez innego Najemcę.
- W przypadku anulowania Rezerwacji, Wynajmujący zwraca Najemcy niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia Najemcy o anulowaniu Rezerwacji, wszystkie dokonane przez niego płatności z ewentualnym potrąceniem Opłaty Rezerwacyjnej, jeżeli powstał obowiązek jej zapłaty. Zwrotu płatności Wynajmujący dokona przy użyciu takich samych metod płatności, jakie zostały przez Najemcę użyte w pierwotnej transakcji.
§ 3 Warunki zawarcia Umowy
- Najemca musi spełniać następujące wymagania aby móc zawrzeć Umowę:
- mieć ukończone 18 lat;
- posiadać i okazać przy wydaniu Motocykla ważne i honorowane na terytorium RP prawo jazdy kat. A;
- nie mieć orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w oparciu
o prawomocny wyrok sądu lub inne wiążące w tym zakresie orzeczenie sądów lub innych uprawnionych organów; - legitymować się ważnym dokumentem tożsamości;
- Najemca musi spełniać warunki wskazane w ust. 1 powyżej przez cały okres trwania Umowy. W przypadku gdy Najemca przestanie spełniać którykolwiek z powyższych warunków, jest zobowiązany do niezwłocznego, tj. w ciągu 24 godzin (licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana w zakresie spełnienia ww. warunków) powiadomienia Wynajmującego drogą elektroniczną, tj. poprzez e-mail lub sms.
- W przypadku gdy Najemcą jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której to ustawa przyznaje zdolność prawną, warunki
o których mowa w ust. 1 powyżej, muszą być spełnione przez osobę, która będzie (w jej imieniu) faktycznie użytkowała Motocykl. - W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną – postanowienia Umowy i Regulaminu stosuje się również do osoby faktycznie użytkującej Motocykl. W takim wypadku Najemca – będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, może wskazać jedną osobę, która będzie użytkowała Motocykl w jej imieniu. Osoba, która faktycznie będzie użytkowała Motocykl w imieniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej – musi posiadać upoważnienie do działania w imieniu Najemcy.
§ 4 Zawarcie Umowy
- Zawarcie umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i następuje w siedzibie Wynajmującego przy wydaniu Motocykla.
- Wynajmujący może w szczególności odmówić zawarcia Umowy, jeżeli:
- Najemca nie spełnia wymogów określonych Regulaminem;
- Najemca posiada względem Wynajmującego wymagalne zobowiązania.
- Po zawarciu Umowy następuje wydanie Motocykla na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, którego wzór stanowi Załącznik nr1 do Umowy.
§ 5 Wydanie i zwrot Motocykla
- Miejscem wydania i zwrotu Motocykla jest siedziba Wynajmującego.
- W przypadku, gdy Najemca jest osobą prawną bądź jednostką organizacyjną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, osoba ją reprezentująca, przed wydaniem Motocykla zobowiązana jest okazać Wynajmującemu dokumenty uprawniające do działania w imieniu Najemcy.
- Wynajmujący lub jego przedstawiciel, udzieli niezbędnych informacji, wskazówek
i zaleceń oraz instruktarzu dotyczących korzystania z Motocykla przy wydaniu Motocykla, czego realizację Najemca potwierdza stosownym oświadczeniem w Protokole. - Wynajmujący wyda Najemcy Motocykl wraz z niezbędnym wyposażeniem w stanie nadającym się do umówionego użytku, spełniającym wszelkie wynikające z przepisów polskiego prawa warunki dopuszczenia go do ruchu na drogach publicznych. Najemca nie jest uprawniony do wyjazdu Motocyklem poza terytorium RP, z zastrzeżeniem § 13 Regulaminu.
- Najemcy nie przysługuje prawo do podnajmu, użyczania lub przekazywania Motocykla osobom trzecim.
- Wynajmujący uprawniony jest do odmowy wydania Motocykla i odstąpienia
od Umowy w przypadku gdy Najemca znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie
po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego, po spożyciu którego zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznymi w ruchu lądowym. W razie uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie Wynajmujący może zażądać od Najemcy uprzedniego poddania się odpowiedniemu badaniu przeprowadzonemu przez uprawnione organy (np. Policja) pod rygorem odmowy wydania Motocykla i odstąpienia od Umowy. - Wraz z Motocyklem Wynajmujący przekazuje instrukcję korzystania z Motocykla.
- Zwrot Motocykla następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, w siedzibie Wynajmującego, w dniu zakończenia Umowy do godziny wskazanej w umowie.
- Brak terminowego zwrotu tj. w dniu (do godziny) wskazanym jako termin zakończenia Umowy, upoważnia Wynajmującego do złożenia zawiadomienia do organów ścigania
o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia . - Dane dotyczące godzin i dni otwarcia dostępne są pod adresem: https://karlikwypozyczalniamotocykli.pl/.
§ 6 Czynsz oraz opłaty dodatkowe.
- Najemca zobowiązany jest zapłacić Czynsz za cały okres korzystania z Motocykla.
- Niezależnie od obowiązku zapłaty Czynszu, Najemca we własnym zakresie w całości ponosi koszty eksploatacji Motocykla w trakcie trwania Umowy, tj. w szczególności: koszty paliwa, koszty mycia i czyszczenia, koszty uzupełnienia oleju w silniku oraz smarowania łańcucha, wszelkie opłaty za korzystanie z dróg, wjazdy do określonych miejsc lub stref, opłaty parkingowe oraz inne koszty, związane z bieżącą obsługą Motocykla.
- Zapłata Czynszu oraz ew. opłat dodatkowych przewidzianych w ust. 5, należnych Wynajmującemu na podstawie Regulaminu, następuje:
- gotówką lub przy pomocy karty płatniczej/kredytowej w siedzibie Wynajmującego,
- przelewem na rachunek bankowy Wynajmującego, wskazany na Stronie.
- Czynsz płatny jest w całości z góry, nie później niż w dniu zawarcia Umowy.
- Opłaty dodatkowe:
- w przypadku opóźnienia w zwrocie Motocykla, Najemca zapłaci opłatę dodatkową
w wysokości 600,00 zł (słownie: sześćset złotych ) za każdy dzień opóźnienia w zwrocie, - w przypadku stwierdzenia uszkodzeń w Motocyklu, Najemca zapłaci opłatę
za likwidację każdej szkody w wysokości 600,00 zł (słownie: sześćset złotych), zaś
w przypadku szkody całkowitej w wysokości 1.000,00 zł (słownie: tysiąc złotych), - w przypadku przekroczenia całkowitego limitu km – w wysokości 1,00 zł (słownie: jeden złoty za każdy przekroczony km ponad limit,
- w przypadku zagubienia kluczyków do Motocykla lub innych elementów wyposażenia – 700,00 zł (słownie: siedemset złotych),
- w przypadku zwrotu nieumytego Motocykla lub niezatankowanego Motocykla – kwota 50,00 zł ( słownie: pięćdziesiąt złotych) tytułem opłaty dodatkowej za zatankowanie lub umycie Motocykla oraz koszty paliwa na podstawie refaktury,
- oplata za zgodę na wyjazd poza granice RP – 1.000,00 zł (słownie: tysiąc złotych);
- opłata za przeprocesowanie płatności z tytułu wykroczenia, kary administracyjnej lub opłaty drogowej – 300,00 zł (słownie: trzysta złotych);
- opłata rezerwacyjna – w wysokości Czynszu za jeden dzień wypożyczenia Motocykla naliczana w przypadku anulowania rezerwacji w terminie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem najmu Motocykla oraz z w przypadku gdy pomimo dokonania rezerwacji Najemca nie stawi się w siedzibie Wynajmującego celem wypożyczenia motocykla i zawarcia Umowy w dniu rozpoczęcia wypożyczenia motocykla.
- w przypadku opóźnienia w zwrocie Motocykla, Najemca zapłaci opłatę dodatkową
- Opłaty dodatkowe Wynajmujący naliczy w dniu zwrotu Motocykla, a Najemca zobowiązuje się do ich zapłaty w dniu zwrotu Motocykla, z zastrzeżeniem sytuacji gdy podstawa do naliczenia opłaty dodatkowej powstanie po zwrocie Motocykla np. przeprocesowanie płatności z tytułu użytkowania drogi.
- Wynajmującemu przysługują odsetki ustawowe za nieterminowe płatności opłat dodatkowych.
§ 7 Obowiązki Użytkownika
- Najemca zobowiązuje się do przestrzegania następujących zasad w trakcie trwania Umowy:
- nieprzekraczania całkowitego limitu kilometrów przejazdu Motocykla;
- odpowiedniego zabezpieczenia Motocykla, kluczyków i innych przedmiotów wydanych Najemcy wraz z Motocyklem (np. kasku);
- przechowywania Motocykla w bezpiecznych miejscach, o ile to możliwe (np. ogrodzone posesje, zamknięte parkingi, strzeżone parkingi);
- tankowania w motocyklu rodzaju paliwa zgodnego ze specyfiką silnika, podanego
w dowodzie rejestracyjnym; - finansowania kosztów eksploatacyjnych w trakcie trwania Umowy, takich jak: paliwo, olej, mycie i czyszczenie, smarowanie łańcucha, itp.;
- sprawdzania ciśnienia powietrza w ogumieniu i stanu ogumienia, kontroli działania świateł;
- utrzymania Motocykla w odpowiednim stanie przez co rozumie się utrzymywanie
w czystości, sprawdzanie ciśnienia, smarowanie łańcucha; - komunikowania się z Wynajmującym w razie jakichkolwiek wątpliwości w rozumieniu i praktycznym stosowaniu Regulaminu, Umowy, instrukcji i wytycznych Wynajmującego,
w tym szczególnie w przypadkach dotyczących praktycznej eksploatacji Motocykla w okresie trwania Umowy.
- Najemcy zabrania się podejmowania wszelkich działań, które mogą skutkować uszkodzeniami Motocykla, jak i jego eksploatacji niezgodnej z przeznaczeniem, a w szczególności:
- holowania innych pojazdów Motocyklem;
- przekraczania dopuszczalnej ładowności;
- jazdy niezgodnej z przepisami prawa ruchu drogowego;
- dokonywania w Motocyklu jakichkolwiek zmian, modyfikacji i przeróbek;
- mycia Motocykla w sposób powodującym jego uszkodzenie;
- używania Motocykla w wyścigach, rajdach, zawodach i na torach wyścigowych;
- używania Motocykla do nauki jazdy;
- wykonywania Motocyklem zarobkowego przewozu osób lub rzeczy,
- usuwania, zmieniania lub zasłaniania oznaczeń umieszczonych na Motocyklu, jak również umieszczanie jakichkolwiek oznaczeń;
- używania Motocykla oraz załączonego do niego wyposażenia zgodnie z ich właściwościami, przeznaczeniem i zasadami prawidłowej eksploatacji, w tym wynikającymi z instrukcji korzystania z Motocykla, a także z warunkami określonymi w Umowie, Regulaminie i ewentualnych wytycznych Wynajmującego;
- poruszania się nim wyłącznie po drogach publicznych lub utwardzonych drogach prywatnych;
- korzystania z Motocykla zgodnie z warunkami określonymi w umowach ubezpieczenia Motocykla, przede wszystkim poprzez powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań mogących skutkować wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą w Motocyklu szkodę. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela może powstać
w szczególności w sytuacjach opisanych w § 8 ust. 10 Regulaminu; - niezwłocznego zawiadamiania Wynajmującego o wszelkich wątpliwościach w zakresie prawidłowości działania Motocykla.
- Motocykl jest wydawany Najemcy z pełnym zbiornikiem paliwa i z pełnym zbiornikiem Najemca ma obowiązek zwrócić Motocykl. W przypadku zwrotu z niepełnym bakiem, Najemca będzie zobowiązany do zwrotu kosztów paliwa oraz zapłaty opłaty dodatkowej (o której mowa w Regulaminie w § 6 ust. 5).
- W przypadku naruszenia obowiązków wskazanych w ust. 1 i 2, jeżeli ich skutkiem będzie powstanie szkody, Najemca zobowiązuje się do naprawienia szkody powstałej w wyniku naruszenia w/w obowiązków.
§ 8 Odpowiedzialność Najemcy
- Najemca ponosi pełną odpowiedzialność majątkową za używanie Motocykla niezgodnie z warunkami Umowy lub Regulaminu.
- Zapłata wszelkich kar pieniężnych, grzywien, mandatów, opłat za parkowanie, opłat autostradowych i innych za korzystanie z infrastruktury drogowej, jak również należności prywatnoprawnych i publicznoprawnych wynikłych z korzystania z Motocykla obciąża Najemcę. Najemca zobowiązany jest do zwrotu Wynajmującemu kwot, które Wynajmujący zapłacił w związku z naruszeniem przez Najemcę zobowiązania określonego w zdaniu poprzedzającym.
- Najemca przyjmuje do wiadomości, że może nastąpić udostępnienie uprawnionym instytucjom jego danych osobowych, w szczególności w przypadku otrzymania wezwania od organów ścigania lub w związku z wezwaniem do uregulowania opłat, lub kar administracyjnych powstałych w czasie trwania najmu pojazdu.
- W przypadku konieczności uregulowania przez Wynajmującego należności związanej z użytkowaniem Motocykla (np. wobec wykroczenia drogowego, opłaty związanej z płatnymi odcinkami dróg) przez Najemcę, Wynajmujący obciąży Najemcę równowartością tej należności powiększoną o opłatę dodatkową zgodnie z § 3 ust. 5 Regulaminu.
- Jeżeli w okresie trwania Umowy Motocykl powinien przejść przegląd techniczny lub obowiązkowy przegląd zgodnie z warunkami gwarancji lub zaleceniami producenta:
- Najemca, będący Konsumentem, zobowiązany jest – zgodnie z wytycznymi Wynajmującego – udostępnić Wynajmującemu Motocykl w tym celu, w miejscu i w czasie uzgodnionym z Wynajmującym. Strony mogą uzgodnić, że Najemca będący Konsumentem samodzielnie podstawi Motocykl do ustalonego miejsca wykonania przeglądu,
- Najemca nie będący Konsumentem, zobowiązany jest – zgodnie z wytycznymi Wynajmującego – podstawić go do wyznaczonego miejsca wykonania przeglądu; w takich przypadkach okres trwania Umowy ulega proporcjonalnemu przedłużeniu jeżeli Motocykl nie został zarezerwowany przez inną osobę i w terminie wynikającym z przedłużenia. W razie niemożności przedłużenia umowy – Wynajmujący zwróci Najemcy czynsz za czas kiedy Najemca nie mógł korzystać z Motocykla z powodu przeglądu okresowego lub technicznego.
- Kontrolę w zakresie konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego przy wskazaniach licznika podanych mu w Umowie prowadzi samodzielnie Najemca opierając się o przedłożone mu dokumenty Motocykla oraz o wskazania komputera pokładowego Motocykla, przy czym o prawdopodobnej konieczności przeprowadzenia przeglądu w trakcie trwania Umowy oraz o miejscach, w których jego wykonanie jest możliwe, Wynajmujący uprzedzi Najemcę przed zawarciem Umowy.
- Przegląd przeprowadzany jest na zlecenie i koszt Wynajmującego.
- W razie udostępnienia Motocykla do wykonania przeglądu przy wyższych wskazaniach licznika kilometrów, albo nieudostępnienia go w ogóle, albo niepodstawienia Motocykla
do ustalonego miejsca wykonania przeglądu, wbrew ustaleniom z Wynajmującym, Najemca będzie zobowiązany do naprawienia powstałej z tego tytułu szkody, w szczególności w zakresie kosztów przeglądu oraz w postaci utraty gwarancji na Motocykla. - W przypadku powstania szkód w Motocyklu, które nie są objęte zakresem ubezpieczenia (np. uszkodzenia tapicerki, trwałe zabrudzenia, uszkodzenie skrzyni biegów
z winy użytkującego, opon, lusterek itp.) lub gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z przyczyn leżących po stronie Najemcy, koszty naprawy szkody ponosi
w pełnej wysokości Najemca. - Najemca ponosi odpowiedzialność za szkodę według zasad ogólnych w pełnej wysokości, pomimo terminowego zgłoszenia zdarzenia i dopełnienia wymogów formalnych
w przypadkach gdy:- prowadzono Motocykl pod wpływem alkoholu lub narkotyków, lub innych substancji psychoaktywnych;
- Najemca oddał osobie trzeciej Motocykl do używania bez zgody Wynajmującego;
- rażąco zostały naruszone przepisy drogowe, w szczególności w razie przekroczenia prędkości o co najmniej 50km/h;
- w chwili zdarzenia Najemca nie posiadał uprawnień do kierowania Motocyklem;
- zdarzenie wynikło na skutek niewłaściwej eksploatacji pojazdu, w tym np. zatankowaniem Motocykla paliwem niezgodnym z wynikającym z instrukcji;
- zdarzenie miało związek z czynem wypełniającym znamiona przestępstwa lub wykroczenia lub zostało użyte jako narzędzie przestępstwa lub wykroczenia;
- w trakcie zdarzenia pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych lub był niedopuszczony do ruchu z przyczyn leżących po stronie Najemcy;
- zdarzenie zostało spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa;
- szkoda powstała po przywłaszczeniu (w rozumieniu Regulaminu) Motocykla przez Najemcę lub inną osobę posiadającą Motocykl (pomimo zakazu udostępniania Motocykla);
- doszło do utraty Motocykla (tj. kradzieży, szkody całkowitej) , a Najemca nie wykazał,
iż utrata nastąpiła bez jego winy, w szczególności gdy do utraty doszło wobec naruszenia obowiązków Najemcy; - Motocykl uczestniczył w rajdach, wyścigach, zawodach i innych wydarzeniach tego typu lub rodzaju;
- szkoda powstała za granicą, a Wynajmujący nie udzielił zgody na wyjazd za granicę;
- Najemca (lub inna uprawniona osoba do kierowania Motocyklem) uciekł z miejsca zdarzenia.
§ 9 Wady w Motocyklu w trakcie trwania Umowy
- W przypadku ujawnienia się wady w Motocyklu:
- Nieistotnej, tj. nie wpływającej na możliwość korzystania z Motocykla np. niesprawne radio. Wynajmujący wskaże Najemcy serwis, w którym Najemca będzie zobowiązany
do dokonania naprawy; - Istotnej, tj. takiej której wystąpienie uniemożliwia korzystanie z Motocykla, Wynajmujący udostępni Motocykl zastępczy Najemcy o tej samej klasie i parametrach co Motocykl będący przedmiotem Umowy oraz odbierze od Najemcy wadliwy Motocykl na czas naprawy lub do końca czasu trwania Umowy, przy czym Najemca ma w takich przypadkach obowiązek niezwłocznego powiadomienia Wynajmującego o wystąpieniu tego typu wady i zaprzestania korzystania z Motocykla, chyba że w wyniku ustaleń
z Wynajmującym otrzyma zgodę na dalsze korzystanie z Motocykla. Wadą tego typu są m.in. wszelkie wskazania komputera pokładowego (słowne lub ikonograficzne) w kolorze czerwonym, brak możliwości uruchomienia Motocykla.
- Nieistotnej, tj. nie wpływającej na możliwość korzystania z Motocykla np. niesprawne radio. Wynajmujący wskaże Najemcy serwis, w którym Najemca będzie zobowiązany
- Za czas pozostawienia Motocykla w naprawie w przypadku wady nieistotnej – Najemca nie jest obowiązany do zapłaty Czynszu za czas naprawy.
- Wynajmujący jest uprawniony do obciążenia Najemcy kosztami podstawienia Motocykla zastępczego, jeżeli:
- zgłoszona wada, będąca podstawą żądania była nieistotna;
- Motocykl jest sprawny technicznie, a zgłoszenie dokonywane przez Najemcę związane jest niezastosowaniem się do instrukcji korzystania z Motocykla;
- brak możliwości skorzystania z Motocykla jest następstwem działania bądź zaniechania Najemcy, polegającego np. niedopełnieniu obowiązku związanego z uzupełnianiem płynów eksploatacyjnych, czy niesmarowaniem łańcucha.
- Postanowienia Umowy oraz Regulaminu mają zastosowanie do najmu motocykla zastępczego.
§ 10 Kolizje, uszkodzenia oraz wypadki
- W przypadku kolizji, uszkodzenia, wypadku z udziałem Motocykla Najemca zobowiązany jest w ciągu 1 godziny od kolizji, uszkodzenia czy też wypadku zawiadomić o tym zdarzeniu Wynajmującego za pośrednictwem Telefonów kontaktowych. wyłączeniem sytuacji gdy w skutek kolizji, uszkodzenia lub wypadku Najemca nie jest w stanie poinformować Wynajmującego.
- Najemca jest zobowiązany postępować zgodnie z wytycznymi Wynajmującego oraz do zaprzestania dalszego używania Motocykla do czasu uzyskania wytycznych Wynajmującego.
- W przypadku niemożności skontaktowania się z Wynajmującym, Najemca ma obowiązek zabezpieczyć Motocykl a następnie dostarczyć Motocykl do siedziby Wynajmującego.
- W przypadku kolizji, uszkodzenia bądź też wypadku z udziałem Motocykla, Najemca jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Policji i dopilnowania sporządzenia przez Policję notatki urzędowej lub protokołu zdarzenia na tę okoliczność.
- Najemca nie jest uprawniony do podejmowania jakichkolwiek czynności naprawczych.
- Najemca nie jest upoważniony do zawierania z uczestnikami kolizji bądź też wypadku jakichkolwiek umownych porozumień w zakresie rozliczania skutków oraz do składania
w imieniu Wynajmującego jakichkolwiek oświadczeń woli dotyczących naprawienia szkody wynikłej z kolizji. - Najemca zobowiązany jest współdziałać z zakładem ubezpieczeń i Wynajmującym w zakresie niezbędnym do likwidacji szkody, w szczególności dostarczyć pisemny opis zdarzenia oraz kopie wymaganych przez zakład ubezpieczeń dokumentów. W przypadku kradzieży Motocykla Najemca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić Wynajmującemu kluczyki
i dokumenty Motocykla. Najemca odpowiada za szkodę powstałą wskutek utraty Motocykla lub braku wykonania obowiązków wynikających z niniejszego ust. - W wykonaniu wytycznych Wynajmującego wskazanych w ust. 1, Najemca może zostać zobowiązany do podstawienia Motocykla do miejsca naprawy wskazanego przez Wynajmującego albo do wydania Motocykla osobie upoważnionej przez Wynajmującego.
- Jeżeli konieczność naprawy wynika z okoliczności, za które Najemca ponosi odpowiedzialność nie przysługuje mu zwrot kosztów poniesionych w związku z podstawieniem Motocykla do wyznaczonego miejsca naprawy lub wydania go osobie upoważnione oraz ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę.
- Drobne naprawy eksploatacyjne, takie jak, w szczególności, wymiana żarówek smarowanie łańcucha czy uzupełnienia oleju, obciążają Najemcę.
- W przypadku gdy kolizja, wypadek, uszkodzenie lub inne zdarzenie drogowe powstały z przyczyn leżących po stronie Najemcy, skutkującej koniecznością transportu uszkodzonego Motocykla, Najemca poniesie koszty transportu, jeżeli nie zostaną one pokryte przez zakład ubezpieczeń.
§ 11 Reklamacje
- Reklamacje mogą być zgłaszane przez Najemcę pisemnie przesyłką pocztową nadaną na adres Wynajmującego wskazany w Umowie, a także w formie elektronicznej
z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej na E-mail kontaktowy. - Wynajmujący udziela odpowiedzi na reklamację pisemnie w terminie 14 dni od jej przyjęcia, z zastrzeżeniem. W przypadku zgody Najemcy wyrażonej w reklamacji, a także w przypadku złożenia reklamacji w formie elektronicznej, Wynajmujący udziela odpowiedzi na reklamację na wskazany w tym celu adres poczty elektronicznej.
§ 12 Ochrona danych osobowych
- Administratorem danych osobowych jest Wynajmujący.
- Dane przetwarzane są w celu: Rezerwacji, zawarcia i realizowania Umowy oraz działań zmierzających do jej zawarcia, rozliczenia Umowy, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami związanymi z Umową.
- Dane przetwarzane są przez okres realizowania ww. celów.
- Najemcy przysługuje m.in. prawo dostępu do danych i prawo wniesienia sprzeciwu.
- Pełna informacja o ochronie danych osobowych znajduje się w załączniku nr 1
do Regulaminu. Zmiana załącznika nr 1 do Regulaminu nie wymaga formy pisemnej.
§ 13 Postanowienia w przypadku zgody na wyjazd zagraniczny
- W przypadku uprzedniej pisemnej zgody na wyjazd Motocyklem poza terytorium RP, obowiązują następujące dodatkowe postanowienia:
- Wynajmujący oświadcza, iż Motocykl spełnia warunki dopuszczenia do ruchu zgodnie z ustawodawstwem Polskim. Wynajmujący, nie gwarantuje, iż Motocykl będzie spełniał wymogi dopuszczenia do ruchu w innych krajach;
- Wyjazd poza terytorium RP może obejmować wyłącznie kraje UE;
- Najemca zobowiązany jest posiadać niezbędne dokumenty zezwalające
na prowadzenie Motocykla poza granicami RP, w tym powinien odebrać od Wynajmującego dowód rejestracyjny.
- W przypadku użytkowania pojazdu w ramach najmu poza granicami Polski Najemca winien sprawdzić, jakie przepisy obowiązują na terytorium tych państw w celu ich przestrzegania. Jeżeli przepisy te wymagają dodatkowego wyposażenia lub dostosowania pojazdu — koszty związane z tym obciążają bezpośrednio i w pełnej wysokości Najemcę (np. posiadanie określonej ilości kamizelek odblaskowych, oświetlenia zapasowego, łańcuchów na koła).
§ 14 Rozwiązanie Umowy
Wynajmujący ma prawo rozwiązać Umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia:
- Oddania Motocykla przez Najemcę — bez zgody Wynajmującego — osobie trzeciej
do bezpłatnego używania lub w podnajem. - Nieprzekazania przez Najemcę Wynajmującemu stanu licznika pojazdu pomimo zaktualizowania się takiego obowiązku i/lub niepoinformowanie Wynajmującego o potrzebie wykonania przeglądu serwisowego zalecanego przez producenta w czasie umożliwiającym jego terminowe wykonanie.
- Nieprzekazanie przez Najemcę informacji o wadzie istotnej.
- Użytkowania przez Najemcę Motocykla w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, instrukcją obsługi lub warunkami zawartymi w Umowie lub Regulaminie.
- Zajęcia pojazdu w postępowaniu egzekucyjnym na poczet zadłużenia Najemcy lub osoby, której Najemca pojazd udostępnił.
- Przekazania Wynajmującemu fałszywych dokumentów lub informacji.
§ 15 Postanowienia końcowe
- Jeżeli którekolwiek z postanowień Regulaminu lub Umowy są lub staną się nieważne lub nie skuteczne, nie narusza to ważności pozostałych postanowień Regulaminu lub Umowy.
- Do rozpoznania sporów związanych z zawarciem i/lub wykonywaniem postanowień niniejszej umowy właściwy miejscowo jest sąd siedziby/adresu zamieszkania strony pozwanej.
- Zamawiający oświadcza, iż jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
- Wynajmujący zastrzega prawo do zmiany Regulaminu w każdym czasie. W powyższych przypadkach w stosunku do Umów Najmów już zawartych obowiązuje Regulamin z dnia dokonania Rezerwacji lub zawarcia Umowy, jeżeli nie było Rezerwacji.
- Regulamin (oraz jego późniejsze zmiany) jest dostępny na stronie pod adresem: https://karlikwypozyczalniamotocykli.pl/regulamin/ jak również w postaci papierowej
w siedzibie Wynajmującego.
Załączniki do Regulaminu
Załącznik nr 1
Informacja Wynajmującego o zasadach przetwarzania danych osobowych Najemcy i jego reprezentantów
ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
Administratorem Państwa danych osobowych jest Karlik sp. j. z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Kaliskiej 28, 61-131 Poznań. Kontakt z Administratorem: telefon – 61/6775200.
Kontakt do inspektora ochrony danych: iodo.kontakt@karlik.poznan.pl
Państwa dane (imię, nazwisko, dane kontaktowe służbowe w tym dane z rejestrów jawnych oraz inne dane związane z Rezerwacją i Umową) zostały pozyskane w związku z zawarciem oraz realizacją Rezerwacji/Umowy – od Państwa (tj. bezpośrednio) lub zostały przekazane przez podmiot, który Państwo reprezentują (tj. pośrednio).
CEL I PODSTAWA PRAWNA
Administrator posługuje się danymi osobowymi w następujących celach:
- realizacja praw i obowiązków wynikających z Rezerwacji/Umowy (podstawa prawna –
zawarta umowa; w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej art. 6 ust. 1 lit. b RODO) – „wykonanie umowy”, - wypełnianie obowiązków prawnych np. prowadzenie dokumentacji księgowej
i podatkowej (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit. c RODO) – „obowiązek prawny”, - wykonywanie postanowień Umowy, dochodzenie lub obrona przed ewentualnymi roszczeniami związanymi z Umową (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – „prawnie uzasadniony interes”;
- kontakt z przedstawicielami lub osobami wskazanymi do kontaktu w sprawach dotyczących realizacji Umowy (podstawa prawna – art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – „prawnie uzasadniony interes”.
Przekazanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla skuteczności Rezerwacji/Umowy oraz dla innych ww. celów Administratora. Odmowa przekazania danych może się wiązać z brakiem możliwości realizacji umowy oraz ww. celów. Dane nie są profilowane i nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu w celu podejmowania decyzji.
OKRES PRZECHOWYWANIA DANYCH
Administrator posługuje się danymi przez okres niezbędny do realizacji opisanych powyżej celów. W zależności od podstawy prawnej będzie to odpowiednio:
- okres obowiązywania Umowy,
- okres przechowywania dokumentów określony przepisami prawa np. przepisy prawa podatkowego,
- okres przedawnienia roszczeń wynikający z przepisów szczególnych np. kodeks cywilny.
PRAWA ZWIĄZANE Z PRZETWARZANIEM DANYCH
Przysługuje Państwu prawo: dostępu do danych osobowych (informacja o przetwarzanych danych osobowych oraz ich kopia), sprostowania danych (gdy są one nieprawidłowe), przeniesienia danych (w przypadkach określonych w RODO), usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych – na zasadach określonych w RODO, wniesienia sprzeciwu czy cofnięcia wyrażonej zgody (gdyby została wyrażona). W celu skorzystania z tych praw należy skontaktować się z Administratorem. Ponadto można również wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie.
ODBIORCY DANYCH
Administrator może przekazać dane osobowe podmiotom współpracującym z nim w ramach realizowania ww. celów, w tym szczególnie dostawcom usług technicznych i IT, podmiotom świadczącym usługi doradcze prawne i podatkowe, Towarzystwo Ubezpieczeniowym, podmiotom finansującym zakup pojazdu. W pozostałych przypadkach dane osobowe mogą zostać udostępnione uprawnionym organom państwowym np. Policja, ITD, Prokuratura, Sądy.